Recenze: Zápisník abstinentky

archiv revue
V dnešní době, která „svědčí“ o celé řádce civilizačních chorob a závislostí, se jako zjevení občas najde kniha, která se s některou z takových věcí vyrovnává. Michaela Duffková se dosti prezentovala svou prvotinou Zápisník alkoholičky. V něm líčí svou cestu k závislosti, rozkladu vztahů a svých pokusů se z celé záležitosti vymanit.

Ve své druhé knize Zápisník abstinentky popisuje, že nejtěžší je vydržet detox, kdy protialkoholní léčba je jako výstup na horu. O těžkostech návratu do běžného života, o příznacích abstinence Michaela Duffková opět otevírá tabu ženského alkoholismu a vypráví o svém boji se závislostí. Jaké zažila zlomové momenty? Co se pro ni změnilo s narozením druhého dítěte? A jak těžké je abstinovat v zemi, kde je pití společenská norma?

Kniha se vrací do období zážitků z prvního Zápisníku, je však doplněna o aktuální pohled autorky na věc, po zkušenosti s abstinencí. Objevují se také příběhy lidí, kteří s autorkou sympatizovali, a kteří prošli stejnou potíží s odvykáním. Poučné je toto čtení i pro osoby, co se se závislostí nikdy nesetkaly, a myslí si, že celé řešení závislosti je v prosté silné vůli odmítnout. Bohužel je problém mnohem složitější, a samotná vůle s tím často tolik nesvede. Pro srovnání bych ještě doporučil jinou knihu, a to Trosky jednoho deníku čerstvého držitele ceny Magnesia Litera Daniela Hradeckého. Jistě je důležité mít více pohledů na to, o čem se nemluví.

Autor: Ondřej Hložek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Zápisník alkoholičky

4.5 6
299 254
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.