Recenze: Zákon karmy

archiv revue
Zatímco až ohlušující klid zažíváte se začátkem knihy ve společnosti Lámy Tašiho, nejšťastnějšího člověka na světě, jakmile se na světě stane ta věc s karmou, příběh Davida Michieho vás strhne do víru lidských příběhů, které jsou zdánlivě obyčejné a často i známé kdekomu, ale ve světle toho prvotního klidu a poselství celé knihy jsou to příběhy bláznivé až šílené.

A pak záleží na každém čtenáři, jestli si z příběhu Zákon karmy vezme ten klid a poselství knihy, nebo ten bzukot lidských osudů, který je někdy vskutku vzrušující, jindy ale tak bláznivý.
 

David Michie vás umí strhnout 

Autor umí dopřát svým příběhům jedinečnou atmosféru, kterou lze popsat jako přívětivou, laskavou, někdy až naivní, s touhou předat čtenáři klid na duši, a naději, že svět může být spravedlivý, jemný, krásný. A to je právě to, co někdy velmi potřebujeme. Zařazuji si knihu po bok všech Dalajlamových koček a psů a buddhismů pro zaneprázdněné. Pěstování vnímání přítomnosti je základem i této knihy, ta pozornost a vděčnost, se kterou vnímáme všední den a přicházíme tak k tomu pokladu života, který je pro nás přichystán. Vlastně právě toto je základem každé jeho knihy.
 

Příjemné, oddechové čtení, které je kromě toho ozdobeno stále přítomnými moudrými poučkami, které bychom nikdy neměli zapomínat.
 

Pojďte se začíst do úvodní kapitoly…
 

Kdy začal guru na vrcholku hory žít, si už nikdo nepamatoval. Jeho domovem byla nepříliš velká dřevěná chata kousek od malého, ovšem malebného městečka Omni. Neměl telefon, televizi ani rádio. Stravoval se střídmě, kdoví, zda jedl něco jiného než zeleninu, a stačila mu trocha peněz, které dostával za vyučování meditace…

…Úplně nahoře na nebi na tmu vyčkával měsíc s hvězdami a poté, co se rozhostila, zaplnil společně s nimi oblohu vesmírnými vzory plnými kouzelných možností.

Z toho nezměrného prostoru povstávaly všechny věci, trvaly a pak pomíjely. Neustávající pohyb stále se proměňujícího tance elementů byl trvalou připomínkou prchavosti. Neboť jestliže nic není trvalé, potom je možné cokoli. Jedinou jistotou je změna.

Na okno chaty vyskočila Šánti, mňoukla, vznešeně se hlavou otřela o jeho rám a podrbala se. Láma Taši ji uchopil, něžně si ji uložil na klín. Hleděli spolu na velebnost oblohy a navzájem se hřáli.

„Ano, má milá. Vše se musí změnit,“ řekl láma. „Otázka pouze zní jak.“

Pro koho je kniha vhodná?

Pokud vás už někdy napadlo, jaké by to bylo, kdyby karma byla úžasně rychlá, kdyby vážně fungovala, kdyby... však asi tušíte, tak v této knize to uvidíte. A v podstatě mne nijak nepřekvapuje, že autor nakonec došel k tomuto atraktivnímu tématu. Lehounce se o něj otíral i ve všech svých předchozích knihách. Vždy tam bylo něco, na čem byl vysvětlen buddhistickým způsobem princip karmy. A tady se to všechno seskupilo do svižného až nesmírně rychlého příběhu.

Ideální čtení na dovolenou, kniha je vhodná i pro krátké čtení před spaním nebo pro chvíle, kdy moc a moc potřebujete vědět, že zlo i dobro se někde sčítá a jednoho dne nasčítá.

Autor: Renata Petříčková

 
 
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Zákon karmy

5.0 1
od 424
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.