Recenze: Desetkrát a dost

archiv revue
Briana, Markéta, Tamara a Přemysl. Všem je přes padesát a všichni touží po lásce. Aniž by o sobě věděli, přihlásí se do seznamky pro starší ročníky. Ženy hledají lásku, Přemysl si chce dokázat, že ještě nepatří do starého železa. Inu, i tady platí, že upřímnost se vyplatí. A pokud ne, následky na sebe nenechají čekat.

Scarlett Wilková (1969) je česká novinářka a spisovatelka. Psaní se věnuje od chvíle, kdy po maturitě nastoupila do redakce podnikového časopisu v Ostravě. Pracovala pro různá média, dlouhodobě píše pro Magazín DNES, kde se zaměřuje na rozhovory a témata týkající se společenských trendů. Angažuje se v neziskových projektech a do světa literatury vstoupila knihou Až uvidíš moře. Následovala kniha Ty chladné oči, aktuální Desetkrát a dost je její třetí knihou. Román vydává nakladatelství Motto.

Hlavním tématem knihy je touha po lásce u lidí, kteří už mají ledacos za sebou. Konkrétně, hrdinové oslavili padesátku a někteří z nich jsou rodiče dospělých dětí, nebo dokonce prarodiče. Naše čtveřice, která se zpočátku nezná, nemá na první pohled nic společného. Briana pracuje v domově důchodců a už dávno ztratila veškeré ideály. Oblečení má seřazené podle velikostí a teď se sotva narve do kousků označených smutným smajlíkem. Markéta je novinářka snící o tom, že napíše velký román. Něco, co každého zasáhne a bude krásou navěky. Místo toho píše články o kosmetice, které by dala dohromady pomocí kláves ctrl + c a ctrl + v.

Tamara je asi nejzajímavější. Atraktivní podnikatelka, která se už jako malá rozhodla, že nechce žít v bídě jako její příbuzní. Má úspěšnou firmu, peníze, je častou klientkou na klinikách plastické chirurgie, ale i navzdory blížící se šedesátce dosud nenašla pravou lásku. Tu, která zasáhne srdce i duši. Přemysl je naproti tomu otravný a znuděný starý páprda. On sám se považuje za bodrého a vtipného, jeho blízcí jsou jiného názoru. Manželka sice vlastní firmu, ale jinak je pod pantoflem. Přemysl sekýruje a ona si namlouvá, že je všechno v pořádku. Všechno se změní, když se tihle čtyři přihlásí na seznamku pro starší.

Desetkrát a dost je rozmanitý jako život sám i jako jednotliví aktéři. Autorka i její postavy jsou jízlivé, drsné a nebojí se černého humoru. Příběh je tragikomický, záleží na tom, jak vážně ho berete. Hrdinové si dělají legraci ze staří, ze svých vztahů i ze šance někoho si najít. Ne, nelitují se. Naopak. Znají realitu a dokážou ji vtipně komentovat. Tak vtipně, až jsem se mnohokrát smála nahlas. V tomhle ohledu je nejvděčnější Přemysl. Jeho urážky a názory jsou tak šovinistické a omezené, že to prostě jinak nejde. Přemysl odmítá jet na dovolenou do hotelu, kde jeho syn školil baristy, protože je mu jasné, že tam bude odporná káva, a tak čtenáře nepřekvapí, že jeho dcera neustále hučí do mámy, jestli se už konečně nechce rozvést. Jenomže i Přemysl se dokáže změnit, když se ocitne na seznamce.

Scarlett Wilková je přesně moje krevní skupina. Jako vypravěčka má nadhled, dokáže být bezcitná a její postavy moc dobře ví, o čem je život. Slabší povahy budou možná v šoku. „Desetkrát a dost“ není o tom, že by se někdo litoval. Je to nádherná a cynická oslava (především) žen, které si nenechají nic líbit a které dokážou změnit osud. Aneb, jak praví syn jedné z nich: Takže konečně žiješ? Pozdě, ale i tak je to dobře. Hlavní postavy jsou obklopené rodinou a kolegy, kteří s nimi rozhodně nejednají nijak šetrně. Jsou upřímní tak, až to někdy zabolí. Některé pasáže vás dojmou k slzám a vy zjistíte, že všechno jde, když se chce.

Hodně zajímavá je postava Zity. Bábinky, která jako malá holčička prožila koncentrační tábor a která je schopná odložit vlastní sebevraždu jen proto, že jsou zrovna k večeři lívance s malinami. Zita je slepá, živoří v domově důchodců, ale stále se nebojí říkat nahlas, co si myslí. Například to, že není tak senilní, aby si musela hladit poníky nebo plést košíky s ostatními bábami. Ano, mohlo by to být smutné, ale není. Desetkrát a dost je čtivý příběh o naději a síle přátelství. A zároveň je to pocta jednomu místu v Řecku, kde se můžou stát zázraky. A také je to příběh o tom, že pomsta může být hodně sladká.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Desetkrát a dost

4.0 3
od 249

Ty chladné oči

4.9 18
od 279
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.