Objev, který fascinuje dodnes

archiv revue
Tutanchamon, jedno z nejzvučnějších jmen lidské historie. Co opravdu víme o egyptském vládci, jehož proslavil zejména nález netknuté hrobky a sarkofágu, ve kterém byl s velkou pompou tehdejší doby pochován?

Přední český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta ve své knize Tutanchamon – století záhad a objevů představuje čtenářům fascinující pohled na faraona, který za svého krátkého života nestihl nijak významně zasáhnout do vývoje Egypta, ale i přesto se zapsal do všech historických knih. V listopadu roku 1922, více než tři tisíce let po Tutanchamonově smrti, byla objevena jeho nevykradená hrobka, což vzbudilo světový ohlas. Dodnes se kolem ní vznáší nejeden oblak tajemství, který čeká na své rozluštění. Co všechno by ještě mohla vládcova pohřební komora ukrývat?

Miroslav Bárta se v nově vydané publikaci zaměřuje na život egyptského krále, jeho slavné předky a důležité osudové milníky. Tutanchamon byl na egyptský trůn dosazen coby chlapec v deseti letech. Ve své době byl ale spíše jen loutkou, za kterou tahali jeho nástupci Aje a Haremhep. Už od narození se potýkal s četnými zdravotními potížemi, z nichž mnohé jsou přisuzovány mimo jiné tomu, že jeho rodiče byli bratr a sestra. Díky moderním metodám výzkumu dnes například víme, že měl nevyvinutou jednu dolní končetinu a potýkal se s chronickou malárií. Jeho smrt byla bolestivá. Zemřel po nešťastném pádu z loveckého vozu. Otec Achnaton, náboženský reformátor, a dědeček Amenhotep III. patřili mezi jedny z nejvýznamnějších osobností té doby a my nyní máme možnost dozvědět se o nich více.

Hrobka faraona Tutanchamona byla objevena přesně před sto lety, a to náhodou. Během britského výzkumu archeologa Howarda Cartera v Údolí králů (pohřebiště faraonů a významných osobností v dobách starověkého Egypta) narazil egyptský chlapec pracující jako nosič vody na kamenné schodiště vedoucí ke vchodu do hrobky. Bylo jasné, že půjde o unikátní nález! Tutanchamon se tak po více než třech tisících letech probudil k novému „životu“. Objev nevýslovné hodnoty uchvacuje dodnes a dodnes kolem něj také panuje spousta nezodpovězených otázek.

Kniha obsahuje fotografie a popis napínavé výpravy spojené s objevováním místa faraonova posledního odpočinku a zabývá se možnými tajemstvími, která zůstávají dosud ukryty. Prostřednictvím této jedinečné publikace navštívíte hrobku a vydáte se do staroegyptského zásvětí. Stanete se badatelem, jenž tráví dny a týdny skládáním střípků příběhu, který je stále ještě rozepsán…

Markéta Bolfová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Tutanchamon

5.0 1
od 388
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Rodiče, i když toho máte někdy dost, nevzdávejte to se svými dětmi a věnujte se jim hlavně v prvních šesti letech života, které jsou pro rozvoj řeči a myšlení (potažmo IQ) klíčové. Vždycky to má smysl, protože žádné dítě se nerodí hloupé, vzkazuje všem rodičům lékařka a autorka bestsellerů předškolní přípravy a sexuální výchovy Jana Martincová. A mluví z vlastní zkušenosti. Když se jí před 20 lety narodil syn s ADHD, nevzdala to. Dnes už ví, že úspěšná cesta původně okolím odepsaného dítěte začala u knížek Pro chytré hlavičky.
S lesní terapií, moderní metodou v oblasti zdravého životního stylu, vás seznámí Aleš Miklík, jeden z prvních certifikovaných průvodců ve svém oboru. Vyhrajte jeho knihu Lesní terapie, čeká na 3 soutěžící.
Prémiový obsah
číst více
Ida je úspěšná architektka. V životě tak nějak tápe, ale má pocit, že je ve věku, kdy by měla přemýšlet o reprodukci. Protože nemá milence a už vůbec ne vztah, rozhodne se nechat si zmrazit vajíčka. O své tajemství se chce rozdělit se sestrou, která se léta snaží marně otěhotnět. Možná to není dobrý nápad, ale nad tím se Ida nezamyslela.