Biografie české fotbalové legendy

archiv revue
Určitým okamžikům se nikdy nepodaří uprchnout z paměti sportovního světa. Jsou to ty chvíle, které se zapsaly do historie a staly se nedílnou součástí našeho sportovního odkazu. A jedním takovým oslnivým momentem je i světoznámá Panenkova penalta z roku 1976 v Bělehradě. Letos, kdy se česká fotbalová legenda chystá oslavit své 75. narozeniny, přichází autoři Václav Tichý a Zdeněk Pavlis s knihou Panenka, která má ukázat ze života fotbalisty mnohem víc než jen okamžiky slávy na trávníku.


Byla to tenkrát rozhodující chvíle finálového utkání mistrovství Evropy roku 1976 v Bělehradě mezi Československem a Západním Německem. Zápas po remíze 2:2 dospěl až do penaltového rozstřelu, kde se míče chopil tehdy nijak výrazný Antonín Panenka. Postavil si míč k penaltovému kopu. Rozběhl se a opravdu lehounce vykopl přímo doprostřed branky. Takhle riskantní rozhodnutí nečekal nikdo, včetně Seppa Maiera, hvězdného brankáře německého týmu, který se v rychlosti instinktivně vrhl k tyči branky a jednoduše kopnutý míč nechytil. Antonín Panenka tímto nejslavnějším kopem své kariéry rozhodl o vítězství Československa a zapsal se mezi největší legendy světového fotbalu. Vršovický dloubák, jak se tomuto druhu kopu do branky přezdívá, začal být od této chvíle ve světě známý především pod přezdívkou „panenka“ a zopakovaly si ho i legendy jako Lionel Messi nebo Zlatan Ibrahimovič.
 

Zpověď fotbalového mistra Evropy

Autoři knihy PhDr. Václav Tichý a PhDr. Zdeněk Pavlis jsou renomovaní sportovní novináři a fotbaloví odborníci. S dlouholetými zkušenostmi ve světě sportovní publicistiky a žurnalistiky přinášejí čtenářům nejen detailní a kvalitní práci, ale také hloubku osobní zpovědi Panenky i jeho přátel a souputníků ze světa fotbalu. Uvádějí tak na trh jedinečnou a také jedinou autorizovanou knihu vzpomínek a rozhovorů. Součástí knihy je kromě obsáhlých rozhovorů s Antonínem Panenkou na různá témata (Bělehrad, Rapid Vídeň, reprezentace…) také detailně zpracovaná statistika jeho startů a gólů. Spolu s tím se autoři rozhodli představit i řadu záběrů ze soukromých archivů a další dosud nepublikované snímky Antonína Panenky, jak ho neznáte.

 

Antonín Panenka mezi přáteli

Jednou z nejočekávanějších částí knihy Panenka jsou rozsáhlé zpovědi Panenkových spoluhráčů jako Karol Dobiaš, Ivo Viktor či Ladislav Vízek, i kamarádů a obdivovatelů, od Vladimíra Šmicera po Petra Čecha nebo fotbalového nadšence Karla Šípa. Ti všichni v knize vzpomínají na zážitky s jednou z naších největších fotbalových hvězd, která se nepochybně zapsala do srdcí nejen svých početných fanoušků.
 

Text: Vendula Urbišová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Panenka

4.9 34
599 491
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.